Strona główna / Bezpieczeństwo / Narzędzie do rozpoznawania Ransomware
poniedziałek 10 lipiec 2017 | redakcja
Narzędzie do rozpoznawania Ransomware
Darmowe narzędzie, które sprawdzi typ ataku ransomware i pozwoli Ci je wyeliminować.
Tagi: petya, ransomware,

Wychodzimy naprzeciw problemom, które dotykają wielu ludzi na całym świecie. Eksperci Bitdefender stworzyli nowe narzędzie o nazwie BRR Bitdefender Ransomware Recognition Tool. Dzięki niemu użytkownicy, którzy padli ofiarami ataku ransomware będą mogli zidentyfikować rodzinę złośliwego oprogramowania na podstawie próbek zaszyfrowanych plików, aby następnie otrzymać rozwiązanie, które pomoże je zwalczyć.

Aktualnie na całym świecie hakerzy atakują kolejne ofiary. W przeciwieństwie do innych gatunków ransomware, GoldenEye nie szyfruje poszczególnych plików, ale przeważnie CAŁY TWARDY DYSK, by następnie żądać 300$ okupu.

Bitdefender Ransomware Recognition Tool (BRR)

Narzędzie pomaga użytkownikom, którzy padli ofiarą zagrożeń typu Ransomware, zidentyfikować rodzinę złośliwego oprogramowania, na podstawie próbek zaszyfrowanych plików. 

Jak sprawdzić swoje pliki za pomocą Bitdefender Ransomware Recognition Tool?

Krok 1. Pobierz narzędzie BRR i zapisz na komputerze:

narzędzie wymaga połączenia z Internetem

Krok 2. Uruchom pobrane narzędzie poprzez podwójne kliknięcie i potwierdź zgodę na uruchomienie z uprawnieniami administratora: 

Krok 3. Kliknij „I Agree” dla Umowy Użytkownika Końcowego:

Krok 4. Narzędzie ma dwa pola do wypełnienia

  • ścieżka do notatki o okupie,
  • ścieżka do folderu zawierającego zaszyfrowane pliki,

użytkownik wybiera, które pole chce wypełnić:

Krok 5. Wciśnij „Scan” - narzędzie wyświetli ostrzeżenie o możliwym niedokładnym wyniku jeżeli została wprowadzona jedynie ścieżka do zaszyfrowanego pliku, a brak jest ścieżki do notatki z okupem. 

Jeżeli żadne z pól nie jest wypełnione, program nie będzie pracował. Program dopuszcza jedynie plik z rozszerzeniem, które wskazuje na to, że ten jest zaszyfrowany. Jeżeli dostarczony plik nie jest zaszyfrowany, zostanie wyświetlony komunikat NO FILE CONTENT.

Zawartość okienka "ransom-note" jest wysyłana do analizy chmury Bitdefendera, jeśli ransomware nie może zostać zidentyfikowane, użytkownik dostanie odpowiednią informacje. 

Natomiast, jeśli wyszukiwanie zakończyło się sukcesem, użytkownik otrzyma listę potencjalnych zagrożeń z procentową wartością procentową dopasowania. Zazwyczaj pierwsze zagrożenie z listy jest najbardziej trafne ( z najwyższym procentem).

 Jeżeli do Ransomware będzie utworzona wersja deszyfratora, to pojawi się link przy nazwie zagrożenia, w kolumnie Decryptor: 

 Po każdym skanie, 2 pliki są tworzone w katalogu %temp%\BDTool:

• BDRansomRecognitionX.log – zawiera informacje o skanowaniu, takie czy skanowanie zakończyło się pomyślnie lub nie, wykonane kroki, itd. 

• BitdefenderLog.txt – zawiera informacje o debugowaniu, podjęte kroki, gdzie wystąpił błąd (w przypadku niepowodzenia) i w przypadku sukcesu, lista ransomware wykryta wraz z procentem. 

 Opcjonalnie: narzędzie może być uruchomione z linii komend z następującymi opcjami: 

- note: RANSOM_NOTE_LOCATION; (ścieżka do pliku z notką z okupem) 

- test: ENCRYPTED_FILES_LOCATION; (scieżka do zaszfrowanego pliku) 

 

Przykłady: 

BDRansomRecognitionTool.exe -note:C:\temp\decrypt_my_files.html; -test:C:\encrypted;
BDRansomRecognitionTool.exe -note:C:\temp\decrypt_my_files.html;
BDRansomRecognitionTool.exe -test:C:\encrypted; 

 

przynajmniej jedna opcja musi być wybrana i musi się kończyć znakiem „;” oprócz tego ścieżka musi być dokładna i prowadzić do pliku.

Narzędzie dostępne jest do pobrania na stronie bitdefender.pl

bitdefender

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Advise me
więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej